niedziela, 1 lipca 2012

Чалга: Bulgarian dream


Bulgarian dream:
If you can’t make it anywhere, you can make it here !!!


Kiedy coś się pokocha, a następnie jest się zmuszonym z tym rozstać, być może na zawsze, nie sposób mówić o tym zupełnie obiektywnie, bez emocji i wspomnień. Żeby więc w sposób zupełnie obiektywny napisać o chaldze musiałam odczekać pełny rok od pierwszego spotkania z nią.

Chalga to bułgarski pop folk, rodzaj muzyki, której nikt przy zdrowych zmysłach nie uznałby za muzykę dobrego gatunku. To połączenie bałkańskiego folku, greckich, romskich i tureckich wpływów oraz popu. To muzka lekka i przyjemna, ekstremalnie popkulturowa, rytmiczna, skłaniająca do tańca nawet najbardziej nieruchawe osoby. Słuchanie chalgi można zatem obiektywnie uznać za pozytywne doznanie. Niestety sprawa wygląda inaczej w przypadku oglądania teledysków, które przypominają filmy pornograficzne, niejednokrotnie z udziałem tylko mężczyzn. Teksty chalgowych piosenek są bardzo banalne i praktycznie w każdej piosence śpiewa się o tym samym: miłość, seks, pieniądze, impreza, co jednak zupełnie nie przeszkadza, zważywszy na to, że są one śpiewane po bułgarsku, więc można w pełni bawić się muzyką.


Dla Bułgarów chalga jest nie tylko ulubioną muzyką, ale całym stylem życia. Na Bałkanach pojęcie „american dream” już nie ma swojej mocy. Oni śnią swoją własną, kiczowatą, przesyconą erotyzmem do granic możliwości wersję tego snu, czyli „chalga dream”.  W tym śnie zasady są bardzo proste: jeśli chcesz być kimś, musisz umieć się pokazać. Najlepiej pokazywać się w nocnym klubie.On: kupa mieśni, paker ze starannie ułożoną na żelu fryzurą, w dopasowanej bluzce i raczej opinających jeansach, opalony i wydepilowany- najczęściej całkowicie.
Ona: też opalona i zazwyczaj szupła z powiększonym biustem, powiększonymi ustami, tipsami, przedłużonymi włosami, bardzo dużą ilością wyzywającego makijażu i w bardzo skąpym odzieniu.
Środek transportu: obowiązkowo super bryka, jak na przykład czarne, lśniące BMW z przyciemnianymi szybami
Miejsce zamieszkania: o, tu już widać skąd pieniadzę na samochód, bowiem na pewno nie zainwestowali ich we własny dom, tzn. zniszczony, brzydki, stoi, bo stoi i tyle.
Wiadomo, że wykonawcy są zawsze ikonami stylu i wyzjaczają trendy, więc przedstawiam najlepszych z nich:

Andrea

Diesislava

Azis (kobiecy mężczyzna z prawej strony)

Emilq

Galena

Emanuela

Dj Jivko

Iliqn

Mariq

Preslava

Teodora & Dj Jerry

Toni Storaro

Aczkolwiek, nie wszyscy Bułgarzy są fanami tej muzyki. Przeciwnie, część z nich wyraża wielką niechęć zarówno do samej muzyki jak i do chalgowego stylu bycia. Jednak bezsprzecznie Bługarzy, zarówno ci kochający chalgę, jak i jej przeciwnicy, to przesympatyczni, ciepli, otwarci ludzie. Chalga natomiast jest muzyką idealną do zabawy, która wprawia w ruch każdą część ciała, a serce wypełnia radością. Ja pokochałam Chalgę już ponad rok temu i kocham ją do dziś.


1 komentarz:

  1. I love it! I znowu o ile te kobitki ujdą, tak faceci są bleee
    M.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za odwiedziny! Jeżeli podoba Ci się to co robimy, poleć nas znajomym!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...